ترکیه بهشت آبهای شفابخش

آبهای شفا بخش بورسا

ترکیه بهشت آبهای شفابخش
تاریخ انتشار 16.08.2010 08:16:03 UTC
به روز شده 16.08.2010 08:16:03 UTC
ترکیه بهشت آبهای شفابخش

33

در گشت و گذار خود در جای جای ترکیه بهشت آبهای معدنی اینبار نیز به معرفی آبهای شفا بخش استان بورسا ادامه خواهیم داد.

چشمه آب گرم "کاینارجا" که در منطقه "بادملی باغچه" در استان بورسا و درست در نزدیکی چشمه آب گرم "یئنی کاپلیجا" قرار گرفته از همان منابع آب گرم تغذیه می کند. این چشمه که یکی از مهمترین منابع آب گرم استان بورسا می باشد، در ارتفاع ۱٦۰ متری از سطح دریا واقع گردیده است. بر اساس تحقیقات بعمل آمده، کار احداث این چشمه آب گرم که بطور قطع مشخص نیست از سوی چه کسی ساخته شده، قبل از سال ۱٦۸۰ به پایان رسیده و دارای یک حوض تاریخی می باشد.

آب این چشمه که در حالت کلی جهت حمام کردن مورد استفاده قرار می گیرد، در رده آبهای تلخ بی کربنات دار قرار گرفته و در درمان بیماری روماتیسم، بیماریهای زنان و ناراحتیهای تنفسی بسیار موثر می باشد.

مجموع تخت خوابهای موجود در تاسیسات اقامتی چشمه آب گرم کاینارجا در حدود ۱۰۰ تختخواب می باشد. در این مکان همچنین یک مهمانپذیر و سایر تاسیسات جانبی نیز موجود می باشد.

یکی دیگر از چشمه های آب گرمی که با آبهای "بادملی باغچه" تغذیه می شود، چشمه آب گرم "یئنی کاپلیجا" می باشد. ارتفاع این چشمه نیز از سطح دریا در حدود ۱٦۰ متر است.

"یئنی کاپلیجا" از مهمترین چشمه های آب گرم استان بورسا بوده و یکی از نمونه های خاص معماری ترمال ترکیه را تشکیل می دهد. زیباترین نمونه های حمام های تاریخی ترک را می توان در حمام های این چشمه آب گرم مشاهده کرد.

سقف حمام های حرارتی "یئنی کاپلیجا" که ۸ طاق بر روی آنها تاسیس یافته، قبه ای شکل می باشد. این امر نیز سبب تمایز حمام های ترک از حمام های رومی می گردد. در حالیکه حمام های رومی از ارتفاع کمی برخوردارند، ارتفاع حمام های ترک بسیار زیاد و سقف آنها مرتفع می باشد. بدین دلیل این حمامها علاوه بر برخورداری از سبک معماری بسیار زیبا با وسعتشان نیز جلب توجه می کنند.

پس از بخش سردابه حمام که دو قبه شیشه ای و دو نیم قبه ای که بسوی اطراف امتداد یافته و یک قبه را تشکیل داده، بر فراز آن قرار دارند، وارد بخش میانی حمام که ولرم بوده و با ۳ قبه پوشیده شده و پس از آن نیز وارد بخش گرمابه که حوض بزرگی در وسط آن قرار دارد، می شوید.

قبه ها بر روی حجره هایی که به شکل ایوانهای ۸ طاق می باشند قرار گرفته و به شکل ستاره ردیف شده اند، مکان از بیرون نیز با دیوارهای ضخیم چهار گوشه احاطه شده است.

کف حمام با سنگ مرمر و موزائیکهای سنگی رنگین به اشکال هندسی متفاوت که دارای طرح ستاره می باشند، مفروش شده است. دیوارها نیز با ۷ نوع چینی شش ضلعی متفاوت که در هر کدام از کنگره ها از چینی های متفاوتی استفاده شده، تزئین یافته است. در میان چینی های دو کنگره ای که رودرروی هم قرار گرفته اند، کتیبه ای به رنگ نیلی که بر روی آن نوشته ای با رنگ سفید و با مضمون "از سوی رستم پاشا احداث شده"، قرار دارد.

حوضی که در بخش مردان می باشد، بسیار زیباست. این حوض به اندازه ای بزرگ است که می توان در داخل آن شنا کرد. مجسمه ای به شکل شیر نیز در کنار این حوض قرار دارد که از دهان آن آب گرم در داخل حوض می ریزد. به هنگام ورود به بخش گرمابه حمام، در سمت راست و چپ اتاقکهایی که سقف آنها با قبه های کوچک پوشانده شده جلب توجه می کند. به اتاقکی که در راست ترین قسمت گرمابه حمام قرار گرفته، در میان مردم "Üşük Terleten" یعنی جایی که آدمهای سرمایی نیز در آن عرق می کنند، گفته می شود. آب معدنی گرمی که درجه حرارت آن به ۷۰ درجه سانتیگراد می رسد، به حوضچه مرمرین بزرگی که در وسط این اتاقک قرار دارد جاری شده و باعث ایجاد بخاری با درجه حرارت ٤۰ الی ٤٥ درجه در فضای اتاقک می گردد.

همانند دیگر منابع و چشمه های آب گرم موجود در منطقه، در رابطه با تاریخچه "یئنی کاپلیجا" نیز دیدگاههای بسیار متفاوتی موجود می باشد. پروفسور دکتر نزهت شاکر دیری سو بر این باور است که "یئنی کاپلیجا" در دوره سلطان سلیمان قانونی و در سال ۱٥٥۹ جهت درمان بیماری روماتیسم و نقرس پادشاه ساخته شده است.

در کتابی با نام "حمام های بورسا" در این رابطه چنین آمده است: " در سال ۱٥٥۲، فردی بنام کریم بیگ که ناظر بر احداث بناها بود و در آن دوره "بنا امینی" نامیده می شد، از سوی رستم پاشا صدر اعظم سلطان سلیمان قانونی، به بورسا اعزام شده و با خرید حوضچه ها و سنگهای مرمر دستور ساخت "یئنی کاپلیجا" را صادر کرد".

یکی دیگر از نظریه های موجود در این زمینه متعلق به حسن فهمی بیگ مدیرکل کتابخانه قدیمی بورسا می باشد. حسن فهمی بیگ معتقد است که "یئنی کاپلیجا" در سال ۱٥۷۹ از سوی عبدالقادر افندی قاضی بورسا ساخته شده است.

آب معدنی "ِیئنی کاپلیجا" در رده آبهای گوگرد دار قرار دارد. حرارت آن به ۷۷ درجه سانتیگراد می رسد و آبی است حاوی بی کربنات، سولفات سدیم و کلسیم. بوی خفیف سولفور از آن به مشام می رسد. در درمان ضایعات ناشی از روماتیسم، روماتیسم مفصلی، دردهای عصبی، بیماریهای زنان و ناراحتیهای دستگاه تنفسی بسیار مفید می باشد. همچنین مبتلایان بیماریهایی از قبیل بیماریهای عصبی، پروستات، اگزما و سرفه خشک بیشتر از آنچه که انتظار دارند، از آن بهره می گیرند.

تحقیقات طبی و فنی انجام یافته بر روی آبهای منطقه "بادملی باغچه" نشان می دهد که این آبها از ویژگیهای مشابهی برخوردارند. اما، این آبها در مقایسه با سایر چشمه های آب گرم ترکیه دارای ویژگیهای متفاوتی نیز می باشند. این آبها بمدت ۲٤ ساعت می توانند حرارت اولیه خود را حفظ کرده و در همان درجه حرارت اولیه باقی بمانند.

چشمه آب گرم "یئنی کاپلیجا" یک عدد حوض عمومی که دارای ارزش تاریخی می باشد، ۹ عدد دوش ردیفی و یک عدد اتاق بخار را در خود جای داده است. در این محل همچنین علاوه بر تاسیسات اقامتی بسیار، یک هتل ۱۰۲ تخت خوابه نیز موجود می باشد. چشمه آب گرم "Kükürtlü" یعنی همان گوگرددار، آخرین گروه چشمه های آب گرم موجود در مرکز شهر می باشد. این آب گرم در بخشی از جاده چکیرگه که رو به سوی دشت دارد و در محیطی به مساحت ۲۳ هزار و ۱۷۳ متر مربع و در ارتفاع ۱۹۰ متری از سطح دریا قرار دارد.

چشمه آب گرم "Kükürtlü" یکی از چشمه های تاریخی و مهم بورسا می باشد. این چشمه به دو چشمه "بویوک گوگوردلو" و "کوچوک گوگوردلو" تقسیم می شود. چشمه "بویوک گوگوردلو" بعنوان حمام مردان مورد استفاده قرار می گیرد.

در کتاب "حمام های بورسا" در رابطه با چشمه های آب گرم "گوگوردلو" چنین آمده است: "این چشمه های آب گرم قبل از سال ۱۸۳۹ و توسط سلطان مراد اول از سلاطین عثمانی ساخته شده و در راه رضای خدا وقف گردید." باز هم در همین کتاب می خوانیم: "این حمام که در سابق تحت نام حمام "عرب اوغلو" ثبت گردیده و به آن حمام "کادینلار گوگوردلوسو" نیز اطلاق گردیده، در سال ۱۷۳۹ بعنوان وقف خنچرلی فاطما سلطان، دختر سلطان محمود و نوه بایزید ولی، به کرایه واگذار شد.

این چشمه آب گرم که بین سالهای ۱٤۸۱ الی ۱٥۱۲ و در زمان سلطان بایزید دوم مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و بخشهای جدیدی بر آن افزوده گردید، در اواسط سده ۱۹ نیز چند اتاق جهت اقامت به آن اضافه شد. بعدها این حمام تحت مالکیت خصوصی درآمد و اطراف آنها با اهداف اقامتی از ۳ طرف توسعه داده شد. سپس در شمال و جنوب آن نیز دوشهایی به شکل ردیفی اضافه شده و شکل امروزی را بخود گرفت. بدین ترتیب حمامهای گوگوردلو تا به امروز بعنوان هتل مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۹۷۸ بدنبال تصمیم اعضای هیات علمی دانشگاه اولوداغ مبنی بر دولتی نمودن این هتل، هتل در سال ۱۹۸۱ به دانشگاه تحویل داده شد. چشمه آب گرم و هتل گوگوردلو که پس از تنظیمات جدید، مجددا در سال ۱۹۸۳ مورد بهره برداری قرار گرفت، در نتیجه مرمت و بازسازی ساختمانهای قدیمی در سال ۱۹۸٥ بعنوان مرکز سلامت و درمان در خدمت عموم قرار گرفت. این مرکز که با عنوان مرکز آب درمانی و توانبخشی آتاتورک دانشگاه اولوداغ شروع به فعالیت نمود، دارای یک مرکز اقامتی ۲۰۰ تخت خوابه و یک رستوران نیز می باشد.

ساختمان دوم، مراکز اداری و پلی کلینیکها را در بر گرفته و ساختمان سوم نیز دارای یک حوض بزرگ مخصوص درمان، ۳ حوض کوچک، ٤۰ عدد وان ویژه درمانی، سالنهای ورزشی و بخشهای فیزیوتراپی و استراحت می باشد.

درجه حرارت آب این چشمه که حاوی بی کربنات، کلسیم، منیزیم و سولفات می باشد، به ۷۸ درجه سانتیگراد می رسد. این چشمه های آب گرم علاوه بر استفاده در توانبخشی بیماران روماتیسمی و درمان جراحیهای ارتوپدی، در درمان بیماران دیگری نیز که در نتیجه معاینات آزمایشگاهی و کلینیکی مانعی بر سر راه آنها جهت رفتن به این مکانها وجود ندارد، مورد استفاده قرار می گیرد.